English French German Italian Portuguese Russian Spanish

بهداشت رواني در واحد پذيرش بعنوان قلب بيمارستان

دوشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۴۹ مصطفي طباطبائي
چاپ PDF



هر کس در دوران زندگیش می تواند دو کارکرد داشته باشد، ساختن یا کاشتن. سازندگان شاید سالها در کار خود بمانند اما روزی فرا می رسد که کارشان به پایان می رسد. در این هنگام می ایستند و در میان دیوارهای خود ساخته محصور می شوند. وقتی کار ساختن پایان می گیرد، زندگی معنایش را از دست می دهد.

 

اما کسانی هستند که می کارند و هنگام طوفان و تغییر فصل رنج می برند و گاهی به ندرت خسته می شوند. اما یک باغ بر خلاف یک ساختمان هرگز از رشد باز نمی ماند.

انسان به عنوان موجودی برتر همواره به دنبال رشد و ارتقاء نسبی سطح زندگی خویش است. رشته ی روانشناسی به پویایی و تکامل بشر کمک فراوانی می کند. روانشناسی دارای رشته ها و زمینه های متعددی است. و کاربرد یافته ها و تحقیقات آن در هر زمینه ای می تواند به کار گرفته شود. تاثیر این علم روانشناسی در مشاغلی که به طور مستقیم با مردم در ارتباط هستند، کاربردی دوچندان دارد.


مدراک پزشکی به مجموعه حقایق مستند پیرامون وضعیت بهداشتی و درمانی بیماران گفته می شود. در بیمارستان ها بخش مدارک پزشکی شامل قسمت های کدگذاری، آمار، بایگانی سرپایی و بستری، و پذیرش می باشد. که همگی با هم و با دیگر بخشهای بیمارستان در ارتباط هستند. واحد پذیرش که ثبت و حفاظت از اطلاعات هویتی بیماران در آن صورت می گیرد، در واقع قلب بیمارستان محسوب می شود و نخستین جائیست که بصورت مستقیم با مراجعین سروکار دارد. افرادی که در این قسمت ها کارمی کنند باید از بهداشت روانی برخوردار باشند.

سلامت روانی کارکنان یک سازمان در افزایش بهره وری شغلی آنها و همچنین در بهره وری سازمانی نقش عمده ای دارد. شاغلین این حرف از نظر رفتار و شرایط جسمانی با یکدیگر تفاوت دارند. بعضی فعال و بعضی کند هستند. بعضی زود یاد می گیرند و برخی مطالب را دیرتر می آموزند. آشکارترین تفاوتهای موجود بین افراد در خصوصیات بدنی آنها مثل رنگ پوست، قد و وزن و ... دیده می شود. هرچند تفاوت در این دسته از خصوصیات به سادگی مشخص می شود ولی تفاوت در رفتار دیرتر آشکار می گردد.حتی نحوه ی دست دادن، تکیه کلام، رفتار های کلی و شرایط کاری در سطوح مختلف بر روی رفتار تاثیر گذار است. محیط پیرامون کار و دکوراسیون محیط کار و شرایط آب و هوایی بر روی فعالیت کارکنان تاثیر دارد.

یکی از دیگر مسائلی که بر روی فعالیت کارکنان تاثیر می گذارد، آشنایی افراد با تکنیک های جلوگیری از تنشهایی مثل استرس، اضطراب و خشم، و همچنین بالابردن اعتماد به نفس,بدست اوردن شخصیت سالم که نه تنها به خود فرد کمک می کندکارش را بهتر انجام دهد به مراجعه کندگان کمک بیشتری می کنند.هر چقدر افراد از لحاظ روحی سالم تر باشند از نظر جسمی کمتر دچار مشکل می شوند.بین کارکنان و مراجعه کندگان ممکن است یک سری ارتباط کوتاه مدت بوجود اید که این ارتباطات به کرات تکرار می شوند چون اغلب برای چکاپ مراجعه می کنند برخورد این کارکنان در ذهن مراجعه کنندگان می ماند اگر افراد در همان ارتباط کوتاه مدت به درستی از این تکنیک ها استفاد کرده با شند از تنش مراجعه کندگان کم می کنند برخورد نامناسب با مراجعه کنندگان اکثرء به خاطر فشار کار,زمان کم,کمبود نیرو,تعداد زیاد مراجعه کنندگان و عوامل محیطی(گرما,سرما)درونی(مشکلات خود فرد)می تواند این تنش را بوجود بیاورد.پس مهتر ین مسآ له دفع تنش است.

کارل راجرز پایه گذار روانشناسی انسانگرا می گوید:هر کسی خودش بهترین درمانگر خویش است. هر فردی ذاتا عاقل و واقع بین است و چنانچه او را ازاد و خودمختار بگذارند در حد ظرفیت و استعداد خود پیشرفت می کند یهنی افراد در مورد انچه باید بیاموزند مسولیت بیشتری بر عهده دارند وباید ازاد وخود رهبر باشند.

پس ما باید محیط کار خود را ارزیابی کنیم که ایا این محیط چالش تنش را کاهش یا افزایش میدهد?ایا جنبه های مثبت کار بر اثار منفی محیط کار شما غلبه میکند؟و اینک چگونه شغل خود را خوب بشناسیم و ان را انجام دهیم در غیر اینصور ت حتما دچار تنش خواهیم شد.برای از بین بردن این تنشها و بالا بردن اعتماد به نفس باید قادر به رهبری خویش باشیم.

برای رهبری خویشتن و دفع این تنش ها باید از این راهکارها استفاد کنیم:

1-انعطاف پذیر باشیم

2-احساسات خود را کنترل کنیم,کنتر ل احساسات برای هر فرد بسیار مهم است هیچ کس دوست ندارد وقت خود را صرف یک بمب ساعتی احساساتی کند که هر لحظه ممکن است منفجر شود.

3-زمان را کنترل کنیم

4-نیرو یا توان خود را کنترل کنیم .یعنی نیروی خود را جیر بندی کنیم و از خود بپرسیم کار عمده امروز ما چیست.

5-اندیشه را کنترل کنیم ,جیمز جویس شاعر ورمان نویس می گوید ذهن شما دقیقا همان چیزی را که به ان وارد کرده اید به شما باز می گرداند پس همواره مثبت فکر کنید.

6-گفتار خود را کنترل کنیم قدر ت سخن زیاد است سخن سنجیده و بجا در اغلب موارد شکست را به پیروزی تبد یل می کند اگر مطلبی دارید که ارزش گفتن دارد ان را به صورت مختصر و مفید بیان کنید در غیر اینصورت بهترین کارسکوت است

7-زندگی شخصی خود را مدیریت کنیم اگر مدیریت بر خویشتن در زندگی شخصی اجرا نشود تاثیر منفی بر تمامی مراحل زندگی از جمله کار خواهد گذاشت

8-از مسوایتی که باید بر عهده بگیرییم غافل نشویم

9-زمانیکه مسو لیتهای خود را تغییر دادیم شخصیت خود را تغییر ندهیم

10-هرمسولیت با تامل با دیگران فعا لیت را فراهم می سازد

11-ارزش موقعیت خود را بدانیم هر موقعیتی دارای ارزش خاص خود است با ارزشی که برای کار خود قایل می شویم ان رامهم جلوه می دهیم این کار باعث احساس رضایت از کار می شود

این راهکارها تنها قسمتی از هزاران راهکار هایی هست که در روانشناسی وجود دارد برای اشنایی بیشتر می توان به کتابهای زیر مراجعه کرد

1-راز شاد زیستن تالیف وحید افضلی راد

2-راهی برای محیط کاری شاد و با نشاط تالیف دیو همستات

3-اثبات شخصیت خود و ارتباط با دیگران تالیف پروفسور ژان ماری بولس

4-به خدایی که تو را باور دارد ایمان بیاورد تالیف رابرت شولر استفاد کرد

یکی از پیشنهادات برای بهبود روند کاری گذاشتن جلسات مشاوه ای به صورت گروهی و خصوصی برای رفع مشکلات و تنش ها 2-مجهز کردن قسمتی از کتابخانه بیمارستان به کتابهای روانشناسی

3-گرفتن تستهای روانشناسی از جمله تست رضایت شغلی,افسر دگی,اضطراب,شخصیت و نتیجه گیری این تستها قبل و بعد از استفاد از این راهکارها و روشهای شاد بودن استفاد کر د



(ما در قبال شیوه ای که دنیا را درک می کنیم و روشنی که به این ادراک واگنش میکنیم مسئولییم مسئول بودن یعنی اگاه بودن از این شخص خود شرنوشت و گرفتاریها و اگر این طور باشد رنج کشیدن خودی را بوجود اورده است)(یالوم)



منابع:

1-اصول مدیریت دکتر محمود ساعتچی

2-اینترنت

3-رهبری 360درجه ای دکتر محمود ساعتچی

 

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۰۶

ميهمان

 53 مهمان حاضر

ورود



آموزه هاي مديريتي

تماس باما

hospital@hospitalmangment.ir