English French German Italian Portuguese Russian Spanish

پرده های بیمارستانی

پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۰۱ علي ابوترابي(PHD مديريت خدمات بهداشتي درماني)
چاپ PDF

پرده های بیمارستان

يک پژوهش جديد نشان مي دهد که با وجود اتخاذ انواع تدابير پيشگيري در بيمارستانها و رعايت اصول بهداشتي، 95 درصد پرده هاي بيمارستانها به انواع مختلفي از ميکروبها و ويروس هاي مقاوم در برابر داروها آلوده هستند.

به گزارش شبکه تلويزيوني "سي ان ان" آمريکا، پژوهشگران آمريکايي دريافته اند که با وجود اتخاذ همه تدابير پيشگيرانه و اصول بهداشتي در بيمارستان ها، ميکروب ها با يافتن پناهگاه امني در پرده هاي بيمارستانها بار ديگر توانسته اند به اين مکانها نفوذ کنند.به گفته اين پژوهشگران، ميکروب ها توانسته اند در پرده هايي که به منظور جدا کردن تختهاي بيماران از يکديگر از جمله در سالنهاي اورژانس نصب شده است، نفوذ کرده و محل امني براي خود بيابند. اين پژوهشگران دانشگاه "ايوا" آمريکا در سميناري علمي در شهر شيکاگو با ارائه نتايج پژوهش هاي خود اعلام کرد که 95 درصد پرده هاي بيمارستاني حاوي گونه هاي مختلف ميکروبهاي مسبب بيماري و مقاوم در برابر داروها، از جملهMRSA  وVRE  هستند. اين پژوهش ها همچنين نشان مي دهد که حتي پرده هاي جديد بيمارستانها هم به سرعت محل امني براي اين ميکروبها مي شود و اين پرده ها بعد از گذشت تنها يک هفته از نصب آنها به ميکروب آلوده مي شوند.پژوهشگران در اين پژوهش خود به آزمايش 43 پرده در 30 اتاق مختلف يک بيمارستان در طول دو هفته پرداختند که نتايج زير به دست آمد: 12 پرده از کل 13 پرده جديد فقط در طول 7 روز به ميکروب آلوده شده اند. 41 پرده از کل 43 پرده حداقل يکبار آلوده شده اند.   همچنين21 درصد پرده ها حاوي ميکروبMRSA  بوده اند که مقاوم بوده و درمان آن دشوار است زيرا نمي توان آن را با استفاده از بسياري از آنتي بيوتيک هاي معمول از بين برد. در 42 درصد پرده ها نيز گونه ميکروبVRE (enterococcus resistant-vancomycin)  پيدا شد که در برابر آنتي بيوتيک ها مقاوم است.
با توجه به گزارش فوق  استفاده از هر نوع پرده ای صرفا به منظور زیبا سازی محیط بیمارستانی جایز نیست و مدیران بیمارستانی  می بایست با اشراف به معضل فوق  نسبت به انتخاب پرده های آنتی باکتریال اقدام نمایند
مشخصات پارچه و پرده آنتی باکتریال
پارچه پرده از جنس پلی استر و ساتن براق با رنگ کرم روشن
پوشش مناسب لایه آنتی باکتریال در دو طرف پارچه برای 50 بار شستشو
•    پوشش لایه مخصوص در دو طرف پارچه جهت عدم جذب خون ،بتادین و آب
•    دوخت 30 الی 40 سانتی متر تور در قسمت بالای پرده جهت تردد هوا و اکسیژن و عبور نور مناسب
•    این نوع پرده  می بایست مناسب جهت بیمارستانها ، مراقبتهای ویژه ، اورژانس ها ، درمانگاهها و مراکز درمانی باشد
مزیتهای استفاده از این نوع پرده در بیمارستانها و مراکز درمانی:
•    آنتی باکتریال بودن پره به خاطر ایجاد محیطی ضد عفونی و تمیز
•    ایجاد فضائی زیبا و منظم ودیزاین عالی به جهت متریال مورد استفاده در این نوع سیستم
•    استفاده آسان و دارا بودن قابلیت جابجائی به هر طرف
•    رعایت تمام استانداردهای بیمارستانی در این نوع سیستم

 

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۱۵